:: Офіційний сайт Смілянської ЗОШ І – ІІІ ступенів №1 :: http://www.nasha-persha.org.ua

18 травня – День памʼяті жертв політичних репресій

Автор: Фоміна Віра | Дата: 19.05.2025, 08:00 | Категорія: Патріотичне виховання | Коментарі вимкнені

День пам’яті жертв політичних репресій – щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня. Відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму.

“Великий терор” був розгорнутий на території Радянського Союзу у 1937 за ініціативи Сталіна та усієї керівної верхівки радянської влади. Унаслідок репресивних дій на території України були цілковито винищені представники інтелігенції, зруйновані суспільні зв’язки, відбувалося поширення антинаціоналістичних ідей, у суспільстві панувала масова депресія.

До найвідоміших постатей, що постраждали від політичних репресій, належать:

1.   Лесь Курбас (1887–1937)

Видатний український театральний режисер, актор і реформатор сцени. Заснував театр «Березіль» і вивів українське театральне мистецтво на новий рівень. У 1933 році заарештований за звинуваченням у «націоналізмі», а в 1937 році — розстріляний під Сандармохом під час сталінських “чисток”.

2.   Микола Зеров (1890–1937)

Поет, літературознавець, перекладач, лідер групи неокласиків. Його твори були інтелектуальними, витонченими, а його переклади — зразком майстерності. Заарештований у 1935 році, засуджений до таборів, а згодом — до страти.

Розстріляний у Соловецькому таборі.

3.   Валер’ян Підмогильний (1901–1937)

Один із найвидатніших українських прозаїків доби Розстріляного Відродження. Його роман «Місто» став визначним явищем в українській літературі. Заарештований за звинуваченням у контрреволюційній діяльності та страчений у Сандармоху.

4.   Олександр Шумський (1890–1946)

Політичний діяч, член Української партії соціалістів-революціонерів, міністр освіти УСРР у 1920-х. Виступав за українізацію, чим викликав гнів Сталіна. Був кілька разів заарештований, зазнавав переслідувань, і зрештою помер у засланні за загадкових обставин.

5.  Михайло Семенко (1892–1937)

Український поет-футурист, теоретик авангарду, автор провокативної поезії, яка кидала виклик традиційному мистецтву. Попри формальну лояльність до радянської влади, його мистецька свобода та незалежність викликали підозру. У 1937 році заарештований і розстріляний у Києві за звинуваченням у націоналізмі й антирадянській діяльності.

 

Їхні голоси не змовкли — вони звучать у книгах, виставах, листах і нашій памʼяті. Ми не маємо права забувати цю сторінку нашої історії. Щороку, в третю неділю травня, схиляємо голови в пошані до тих, хто заплатив найвищу ціну за право бути собою. Памʼятаємо. Шануємо. Не повторимо.


Статтю надруковано з сайту http://www.nasha-persha.org.ua :: Офіційний сайт Смілянської ЗОШ І – ІІІ ступенів №1 ::

URL статті: http://www.nasha-persha.org.ua/patriotychne-vyhovannya/25179-18-travnya-den-pam%ca%bcyati-zhert-politychnyh-represij.html

© 2015 :: Офіційний сайт Смілянської ЗОШ І - ІІІ ступенів №1 ::