25 березня 2020 | Фоміна Віра

Тренуємо мозок та покращуємо пам’ять

Сьогодні кількість та різноманітність засобів для розвитку пам‘яті вражає. У відкритому доступі онлайн-курси, різноманітні освітні програми та ресурси, які допомагають тренувати пам‘ять, здатність швидко робити розрахунки чи просто дізнаватись нову інформацію. Доступ до інформації просто вражає.

Натомість доведено, що такі ігри допомагають стимулювати лише ті навички, які потрібні для виконання завдань під час гри. В одному з досліджень, в якому взяло участь близько 12 тисяч учасників, порівнювали три групи людей. Перші дві тренувались з допомогою додатків для мозку. Завданням третьої (контрольної групи) було пошук та аналіз інформації в мережі та відповіді на складні питання. Через 6 тижнів, представники перших двох груп досягли кращих результатів при виконанні запропонованих вправ. Але у них не було жодного прогресу у порівнянні з контрольною групою, коли їм довелося виконати кілька загальних тестів на розвиток пам‘яті та мислення.

Те, що такі ігри для мозку не мають особливої ефективності, не означає, що вони шкідливі. Втім, коли ми говоримо про час та користь - краще обирати іншу активність для тренування мозку від якої справді можна отримати результат.

Виконання одноманітних задач не сприяє покращенню роботи мозку. Кращий варіант - це влаштувати мозку челендж та обрати новий незвичний вид діяльності. Вивчення іноземної мови чи освоєння музичного інструменту - чудово для цього підійдуть.

Включайте уяву

Найкраще тренувати пам’ять на тих речах, які привертають вашу увагу. Перетворіть нудну інформацію, яку необхідно запам’ятати, в яскраві образи. Якщо вам потрібно не забути купити молоко та яблука, намалюйте в своїй уяві образ кожного предмету з цього списку. Приділяйте увагу деталям: запаху, кольору, смаку і навіть відчуття від дотику до них. Читайте книги, адже ваша уява краще зрежисує сюжет будь-якого твору краще за існуючий фільм чи серіал.

Спілкуйтеся

Постійне спілкування - це активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам‘яті, а це покращує когнітивні функції. Спілкування із різними людьми допомагає зміцнити нейронні мережі сповільнює їх ослаблення в процесі старіння. Також, це посилює так званий когнітивний резерв мозку (наші можливості), і тим самим і стає на заваді деменції.

Малюйте і кресліть

Щоб запам’ятати інформацію, малюйте, кресліть схеми, використовуйте символи. Це розвиває образне мислення і допомагає знаходити правильні асоціації, а отже, і краще запам’ятовувати.

Читайте та грайте в шахи

Це прості та звичні нам речі, втім ми часто забуваємо, яку користь вони приносять. А щоб ускладнити завдання - спробуйте, наприклад, почитати нову книгу іноземною мовою, а потім обговорити її з друзями

Пам’ятайте, наш мозок потребує тренування так само, як і наше тіло. І чим старше ми стаємо, тим важливіше слідкувати за базовими правилами здорового способу життя. Збалансоване харчування, фізична активність та повноцінний сон допоможуть тримати мозок і тіло в тонусі.

5 вправ для тренування пам’яті та уваги

Вправа №1

Це вправу можна також використовувати як тест, щоб перевірити свою здатність до запам’ятовування. Уважно прочитайте список предметів та запам’ятайте їх:

квіти, газовий пальник, губка, ніж, ключі, свічка, ополоник, окуляри, телефон, олівець, ножиці.

Тепер подивіться на список, не заглядаючи в перший, постарайтеся пригадати, які слова виявилися замінені:

губка, шпилька, ключі, газовий пальник, чайник, ополоник, окуляри, свічка, телефон, ножиці, книга.

Вправа №2

Візьміть в руки який-небудь предмет. Це можуть бути ключі, олівець, телефон. Розглядайте його протягом 30 секунд. Потім закрийте очі і постарайтеся максимально чітко уявити те, що ви тримаєте в руках. Якщо не можете пригадати якихось деталей, відкрийте очі, подивіться і повторіть знову. Виконуйте вправу до тих пір, поки не зможете точно відтворити предмет у своїй уяві.

Вправа №3

Хвилину уваги: запам’ятайте будь-які непов’язані між собою слова або цифри. Почніть з п’ятнадцяти (слів або цифр), а потім збільшити їх кількість. Щоб ускладнити вправу, спробуйте одночасно займатися чимось ще, наприклад збирати пазл або складати паперовий літачок.

Вправа №4

Щодня 5-10 хвилин думайте тільки про одному предметі, не відволікаючись більше ні на що. З часом ви навчитеся швидше зосереджуватися. Це відмінне тренування для пам’яті і уваги.

Вправа №5

Киньте на стіл п’ять сірників і за кілька секунд постарайтеся запам’ятати їх розташування. Потім відверніться і, використовуючи інші сірники, відтворити ту ж картинку на іншій поверхні.


Роздрукувати статтю
Ви можете слідкувати за відповідями до цього запису через стрічку RSS 2.0. Ви можете прокрутити до кінця та залишити відгук. Пінги в даний час не допускаються.